Philadelphia Dance Projects season archive

PDP & Jacob’s Pillow Dance Festival

1993

April 27 – 29:
Karen Bamonte Dance Works – Performances

May 11 – 13:
Roko Kawai – Performances

May 20 & 21:
Ronald K. Brown – Two-Day Workshop: Societal Conditioning/Text & Movement

June 1 – 3:
Philadanco – 25th Anniversary Spring Concert

1994

September 23 & 24:
Mal Pelo – Performances & Workshops

October 13 – 15:
Steve Krieckhaus – Performances

November 11 & 12:
Movement Research – Performances & Workshops
with: James Adelesic, Niles Ford, Yvonne Meier, & Sanghi Wagner

November 18 & 19:
Karen Bamonte Dance Works – Performances

December 9 & 10:
Eiko & Koma – Performances & Workshops

1995

January 24 & 25:
Black Dance America II Showcases featuring: Urban Bush Women, Niles Ford, Rennie Harris, & Hot Mouth

February 14 – 19:
Dana Reitz & Jennifer Tipton – Workshop in Light Design & Dance

February 23 – 25:
Hellmut Gottschild – Performances

March 2 – 4:
Leanore Ickstadt – Performances

Philadelphia Dance Projects

1996

May 18 & 19: Workshops
Grisha Coleman – Vocal Movement
Jess Curtis & Stephanie Maher – Choreography & Body-based Images in Performance

1997

September 16:
Min Tanaka – Body Weather Workshop

1998

January 17 & 18, February 14 & 15, April 18 & 19, May 2 & 3:
Workshops: Trisha Brown Company – The Inquisitive Body
with: Mariah Mahoney, Gena Rho, & Vicky Shick

January 26-31:
MRX – Artist Workshops
Paule Turner – “Developing Characters”
Yasuko Yokushi – “When was the last time you enjoyed dancing by yourself?”
Melanie Kloetzel – “From the Ground Up”
David Figueroa – “Seeking a Verbal-physical Language”
All Artists Performance– “DIVE IN

April 19:
José Limon – A Life Beyond Words
with: Ann Vachon, Deborah Jowitt, & Norton Owen

October 12 – 17:
Hernando Cortez & Company – Creative Residency

October 17:
Ananya – Everybody Dances Workshops

1999

February 18 – 21:
Philadelphia Contact Improvisation Festival
with: Chris Aiken, Andrew Hardwood, & Nancy Stark Smith

February 27:
Marlies Yearby’s Movin’ Spirits Dance Theater – Everybody Dances Workshops

March 6 & 7:
Cathy Weis – Creative Residency
with: Jennifer Monson & Ishmael Houston Jones

March 13:
Group Motion – Everybody Dances Workshop

April 25 & 27:
Keith Thompson – Dance Lab Workshop

May 1 & 2:
Norma Miller – Meet the Artist & Dance Lab Workshop
with: Ernie Smith

June 16 – July 9:
Dance Photography Exhibit – Philadelphia Dance by Philadelphia Photographers at the 2000 FEET: A Celebration of World Dance
with: Deborah Boardman, Michael Branscom, Bob Emmott, Jon Stark, & Ron Tarver

2000

February 28, March 1 – 9:
Carol Brown – Open Classes

March 28:
Dan Froot & David Dorfman – Recipes for Collaboration Workshop

March 11:
Representations of the Dancing Body in Technology: A Symposium
with: Michael Cole, Molly Davies, Manfred Fischbeck’s Group Motion, Patricia Graham, Merilyn Jackson, Luke Kahlich, Kathy Rose, Cathy Weis, Todd Winkler, Elizabeth Zimmer

March 23:
Mary Edsall – Spine-Walking: Archiving the Dance

May 20:
Bebe Miller – Dance Workshop

September 23 & 24: Post Judson Journey
Yvonne Rainer – “The Return of the Repressed: Crypto-Kinetic-Text-Into-Movement” Meet The Artist & Workshop

October 14 & 15: Post Judson Journey
Lisa Kraus – Workshop “Full Out”

November 4 & 5: Post Judson Journey
Tere O’Connor – Meet The Artist & Workshop
“Physical Stream of Consciousness”

December 2 & 3: Post Judson Journey
Douglas Dunn – Meet The Artist & Workshop “Dancing & Seeing”

2001

February 3 & 4: Post Judson Journey
John Jasperse – Meet The Artist & Workshop “Physical Situations”

February 16 – 18:
Philadelphia Contact Improvisation Festival
with: Ray Chung, Karen Nelson, & Nancy Stark Smith

March 10 & 11: Post Judson Journey
Vicky Shick – “Dance Class”

May 5 & 6: Post Judson Journey
Irene Dowd – Workshop “Spirals: A Warm-up Choreography for Dancers”

2002

February 15 – 17:
Philadelphia Contact Improvisation Festival
with: Ray Chung, K.J. Holmes, Martin Keogh, Eric Schoefer, Leah Stein, & Manfred Fischbeck’s Group Motion

April 20:
Jane Comfort & JoAnna Mendl Shaw – The Gender Project/Ariel Weiss

2003

February 15 & 16:
Philadelphia Contact Improvisation Festival
with: Chris Aiken, Eric Schoefer, Leah Stein, & Yvonne Meier

February 24 – April 4:
Sean Feldman – Dance Advance: Contemporary Dance Classes

March 15:
Tere O’ Connor – Dance Class

June 13 – 15:
PDP & Film at the Prince present: MOTION picture
featuring: Group Motion, Megan Bridge, Peter Price, Ron Wood/a.k.a. Zen One
guest artist: Pooh Kaye of Eccentric Motions

2004

April 19 – June 4:
Lisa Kraus – Technique/Repertory Series: “Glacial Decoy”

2005

January 28:
US/Japan Choreographers Exchange (in partnership with DTW, Japan Society and the Boyer College of Music & Dance at Temple University)
with: Tania Isaac, Ori Flomin, Sarah Sweet Rabidoux, Shigemi Kitamura, & Yukiko Amano

May 31 – June 12:

Motion Pictures at the nEW Festival

December 10:
Contact Improv Day with: Chris Aiken, Kirstie Simson, & Angie Hauser

2006

March 14 & 15:
SCUBA performance and class with Paige Barnes & Leah Stein

March 19:
Headlong Dance Theater – “Under the Influence” SCUBA salon

May 13:
Carmen DeLavallade – Philadanco Open Rehearsal moderated by: Joan Huckstep

June 16, 17, 20, 23, & 24:
Motion Pictures 2006

November 11:
Performance: Asimina Chremos/Nicole Bindler & Amnesiac Music & Dance

November 12:
Workshop: Asimina Chremos – “Dance Dualities: When’s Presence/Absence, What’s Visible/Invisible”

2007

February 8 & 9, 15 & 16:
Mandla Bebeza & Megan Bridge – Guest Artist Classes/Creative Residency

March 16 & 17:
SCUBA featuring: Ben Levy/LEVYdance, Tania Isaac/Tania Isaac Dance, & Matthew Janczewski/Arena Dances

April 28:
Carmella Vassor Johnson – A Dance & Camera Workshop

June 7 & 8, 14 & 15:
Motion Pictures 2007

2008

January 16-19:
LEVYdance – Informance and Workshop

February 9 & 10:
Miguel Gutierrez – Informance and Workshop

February 23:
Ellen Fisher – Informance and Movement & Voice Workshop: The Power of Transformation

March 8 & 9:
Kathleen Hermesdorf w/ musician Albert Mathias – Performance and Workshop

March 28 & 29:
SCUBA with Jose Navarrete, Karen Sherman, & Kate Watson Wallace – Performance: An Evening of Solos and Duets

June 18 – 20:
Motion Pictures 2008

2009

January 31 – February 28:
PDP Presents - contemporary dance/cross-country/cross-cultural
featuring: Headlong Dance Theater, Zane Booker, Keely Garfield Dance, ARENA Dances, and SCUBA with Dance TheatreX, Ink Boat, & SaltHorse

2010

February 26 – March 20:
[ PDP Presents - re]generation contemporary dance/past meets future
Local Dance History Project and Next Up
featuring: Dan Martin, Michael Biello, Ishmael Houston-Jones, Otto Ramstad, Jano Cohen, Terry Fox, Chris Yon, Lisa Kraus, Eva Karczag, Vicky Shick, Meg Foley, Gabrielle Revlock, Michele Tantoco, and SCUBA with The BodyCartography Project, Jacinta Vlach/Liberation Dance Theatre, & Megan Mazarick

2011

March 12:
Christopher Williams – Informance: performance/video/artist/audience conversation and workshop

March 18:
SCUBA/National Touring Network for Dance
featuring: IdiosynCrazy Productions/Amelia Reeber/Little Seismic Dance

March 26:
Ishmael Houston-Jones – Workshop: Dancing Text/Texting Dance

April 10:
DanceTAG with Curt Haworth - So you’re an artist and now you have to teach.

September 15:
Kyle Abraham/Abraham.In.Motion - guest artist class. 

October 5-6:
Motion Pictures - 10th Annual Dance on Film & Video - currated by Gretjen Clausing and Terry Fox.

October 16:
DanceTAG with Martie Barylick - Serious Fun: Creative Dance for Teens workshop.

November 13:
DanceTAG with Barbara Bickart - experimenting with movement, perspective and video workshop.

November 18-19:
PDP presents - Gabrielle Revlock and Lionel Popkin on a shared program. 

December 4:
Dance TAG with Melisa Putz and Kathrine Paulson - Real Job / Real Passion workshop.

2012

February 5-10:
LEVYdance Guest Artist Residency at Temple University, Performance of ROMP 2/10/12

February 17-19:  
Workshop with Faye Driscoll
February 18 Informance: performance/video/artist/audience conversation w/Faye Driscoll

March 8-11:  
10th Anniversary Leah Stein Dance Co.

March 16 & 17:
SCUBA/National Touring Network for Dance
featuring: Holly Johnston’s Ledges & Bones/San Francisco and Gabrielle Revlock/Philadelphia

April 22:
DanceTAG with Nia Eubanks-Dixon, Magira Ross and Bess Witcosky – Tough Teaching

May 5 & 6:  
DanceTAG with Mary La Bianca - Dance & Literacy and Adventures in Bartenieff’s Principles

October 21:  
DanceTAG with Lee Clark - Music for Dance: Going Beyond The Obvious

November 18:
DanceTAG with Kathleen Glynn and Jennifer Turnbull – Teaching In and Out of Schools

December 2:  
DanceTAG with Judith Nelson o dance for Young Children

2013

January 25 & 26:  
Christopher Williams’ & Gregory Spears’ “Wolf-In-Skins”

March 7:
DanceTAG with Teresa VanDenend Sorge – Creating Performances That Work

March 22 & 23:
SCUBA/National Touring Network for Dance
featuring: Green Chair Dance Co./Philadelphia and The Real Shannon Stewart/Seattle

April 4 & 5:  
11th Annual Dance on Film & Video - curated by Gretjen Clausing and Terry Fox. April 7 DanceTAG with Martha Eddy – Conflict Resolution Through Dance

May 5:
DanceTAG with Karen Clemente – Rhythm Tools

October 20:
DanceTAG with Clyde Evans, Jr.

November 13:
DanceTAG with Joy Friedlander and Katherine Paulson

December 5:
Informance with Susan Rethorst

December 8:
DanceTAG with Rachel Wurman

2014
January 16 - 19:
Susan Rethorst/Group Motion

February 23:
DanceTAG with the National Dance Institute

February 27 - March 1:
Nora Gibson & John Scott

March 14 & 15:
SCUBA/National Touring Network for Dance Nicole Canuso/Philadelphia Super Group/Minneapolis Elia Mrak/Seattle Navarrete x Kajiyama Dance Theater/San Francisco

March 16:
DanceTAG with Joie Waxler and Mady Cantor

April 3 - 5:
Subcircle

April 27:
DanceTAG with Randy Barron